Otevření nového bydlení

Okál č. p. 211 je součástí areálu Domova Leontýn spolu se sedmi dalšími domečky. Do této doby sloužil jako ubytovna pro pracovníky organizace, ale v polovině roku 2010 osiřel. Nastala tak otázka, jak volné prostory využít. Měli jsme dobré zkušenosti pro ubytování klientů v okálech, nabízelo se i využití k pronájmu pokojů pro hosty organizace nebo přizpůsobení pro partnerské bydlení.

Dlouho jsme tedy zvažovali způsob rekonstrukce a oprav tak, aby co nelépe vyhovovalo potřebám zařízení. Své nápady jsme konzultovali s p. ing. Ivanou Vírovou, která připravovala stavební dokumentaci. V prvních plánech vznikaly v podkroví dvě garsoniéry, v přízemí bylo potřeba zrekonstruovat elektroinstalaci a v suterénu jsme „viděli“ další byt, zvláště když jsme měli dobré zkušenosti s využitím suterénních prostor i v dalších dvou okálech.

Na konci roku 2010 byla projektová dokumentace opravující a renovující přízemí i suterén hotová. Na počátku roku 2011 se podařilo vyřídit stavební povolení. Našetřili jsme dostatek finančních prostředků a mohli jsme začít. Nejvýhodnější z výběrového řízení byla cenová i smluvní nabídka Stavebního podniku z Rakovníka.

A tak po letních prázdninách vše začalo. Bylo třeba odstranit původní vytápění na pevná paliva, opravily se odpady, rozvedla nová vodovodní instalace, bouraly se a nově stavěly zděné příčky, zvětšovaly se okenní otvory, pokládala nová podlahová krytina, instalovaly skříně a nová kuchyňská linka se spotřebiči. Vnější obvodové zdi se zateplovaly a na všechny stavební práce dohlížela p. ing, Eva Rosová.

Ještě na konci října bylo odvážné říkat rekonstrukci staveniště, spíše odpovídal název bouraniště a stěhování klientů do nového, počátkem roku 2012, se zdálo být utopií. Současně s rekonstrukcí sklepních prostor totiž probíhaly ještě opravy v přízemí. Dařily se skloubit práce na elektroinstalaci s dalšími pracemi, na kterých se podíleli hlavně pracovníci údržby. Malířské a natěračské práce, opravy, přípravy podlah a sestavování skříní a skříněk do pokojů byly velice náročné na čas, ale podařilo se.

V polovině prosince bravurně zvládly úklid paní uklízečky, dokončovalo se vybavení kuchyňky a prováděly se poslední nákupy. Pracovnice nového okálu velice pěkně zabydlely všechny prostory. Koncem roku se už dalo domečkem projít s pocitem dobře vykonané práce, ze všech prostor dýchala novota, pohoda.

V prvních dnech roku 2012 se nastěhovalo sedm klientů, kteří své nadšení přenesli i na ostatní. Nadšení spojené i s nervozitou ze stěhování, ale byla to nervozita z nového, jak to všechno bude. Na dobré se však zvyká rychle a v útulném prostředí našli všichni příjemný domov.

V roce 2015 byl otevřen domeček č.p. 209. I on zůstal prázdný. A protože jsme měli poměrně dost dotazů na naši sociální službu, zda bychom nemohli  přijmout i žadatele s autismem, nabízelo se řešení využití tohoto okálu. Velkou rekonstrukcí vznikly jednolůžkové pokoje a cílová skupina se mohgla rozšířit. Pro 5 osob s nízkofunkčním autismem vzniklo zázemí, které jim plně vyhovuje a jsou spokojení.
Kontakty | Webmaster | © 2011 Leontýn - Domov osob se zdravotním postižením